Top Menu
Menu

Mléko, ano či ne?

0 Comments

Mléko a ostatní výrobky z něj jezte a pijte jak dospělí, tak i děti, na tom se shodli odborníci. Dodáte tělu důležitý vitamín D a také potřebný draslík, nejen při vývoji je důležitý dostatek vápníku, ale i v dospělosti a ve věku seniorském, navíc si dokáže poradit s tuky a zredukovat tak příjem kalorií.  
 kostka másla
I když máte v plánu držet dietu nebo už jste s tím začali, pak se mléčných výrobků rozhodně vzdávat nemusíte. Při dietách se vyhýbejte hlavně konzumaci cukru, tuků a mouky. To, že se po sýrech či jiných výrobcích z mléka tloustne, v žádném případě pravda není. Vědci došli k tomu, že ti, kdo konzumují dostatek těchto výrobků, mají menší sklony k nadváze, a to o více jak polovinu.

Tuk je obsažený v řadě potravin, jinak tomu není ani v případě mléka. Proto se i nyní můžeme setkat s instrukcemi ke snižování váhy s varováním před užíváním mléčných výrobků. Mléko samozřejmě tuk obsahuje, ale zároveň pomáhá střevům v tom, aby tuk odbourávala. Důležité také je, že tělu dodá potřebný vápník a proteinové látky. Ideální spotřeba je zhruba čtvrt litru mléka denně, nahradit ho lze jogurty, v době, kdy dítě roste, pak může být dávka i vyšší.
 
Mléko a mléčné výrobky by měl každý užívat bez ohledu na věk. Starším lidem tak nehrozí v pozdějším věku lámavost kostí a také se vyhnou riziku obezity.
 
Každé tělo je jiné a proto by se nikdo neměl mléčným výrobkům ani vyhýbat a ani jejich konzumaci přehánět, prostě každý člověk je jiný a tak by k tomu měl i přistupovat. Tělo se bez vápníku, bílkovin a jiných potřebných látek rozhodně neobejde.
 nádoby na mléko
Kravské mléko a vše, co se z něj připravuje, je také otázkou toho, kde se zvířata chovala, tam kde byl chov rozšířen, byla samozřejmě konzumace vyšší, v některých zemích se tato potravina v jídelníčku nevyskytovala vůbec.
 
A tak si s chutí dejte denně nějaký ten mléčný nápoj, jogurt nebo kousek sýra.