Top Menu
Menu

Ekologické tipy

0 Comments

První a základní tip je noste si vlastní tašku. Můžete ji mít pořád v kabelce nebo batohu a použít kdykoli, když například půjdete na nákup. Omezíte tak spotřebu jednorázových igelitových tašek a ušetříte tak i spoustu peněz za neustálé kupování tašek. Když si to spočítáte, tak ani papírové nevychází úplně nejlépe. Za prvé je to drahé, zvlášť pokud je kupujete na každém nákupu. Za druhé se snadno roztrhnou. A za třetí ani papírové tašky nejsou úplnou výhrou v ekologii, jsou lepší než plastové, ale i tak se tím kácí velká spousta lesů. A přitom si můžete vzít svoji skládací tašku a je to.
Strom v dlani
Investujte do znovupoužitelných sáčků. Seženete je v řádech stovek korun. Pokud jste šikovní, tak můžete zkusit ze starých záclon ušít vlastní a záclony tak zrecyklovat. Nakupujte do nich ovoce, zeleninu, oříšky, případně i pečivo. Doma vše vyndáte a poté vezmete s sebou do obchodu znovu. Velmi tak zmírníte spotřebu malých mikrotenových sáčků. A nebojte se, že by Vám někdo v obchodě vynadal. Všem to je jedno, a poté, co zvážíte ovoce či zeleninu, tak štítek nalepte na stahovací šňůrky, na kterých to bude držet nejlépe a následně doma ho jednoduše sloupněte.
Noste si vlastní lahve a hrnky. Ať už jedete kamkoliv, tak nekupujte si kávu do plastových kelímků a nekupujte vodu v plastových lahvích. Je to zbytečný odpad. Opět si pořiďte kvalitní, pevný a hezký kelímek/lahev, který Vám vydrží do konce života.
Červená termoska
Zkuste si vařit doma. Jednak to je ekonomičtější, ale i ekologičtější. A navíc máte tak pod kontrolou celý proces jídla.
Omezte plasty. Zkuste nakupovat co nejvíce produktů bez obalu. Dnes jsou k dispozici bezobalové obchody ať s jídlem nebo i s kosmetikou a drogerií.
Kupujte lokální produkty. Jak si dovedete představit, tak když potravina cestuje přes půlku světa, tak to stojí spoustu peněz, a navíc je ohromná spotřeba emisí z lodí, letadel, nákladních aut… Zkuste se zaměřit na to, co je zrovna za období a podle toho nakupovat. Například v létě kupujte maliny, jahody, borůvky, rajčata atd. Uvidíte, že Vás překvapí i chuť. Když si dáte papriku ze Španělska, tak nebude tak chutná, jako ta naše česká.