Top Menu
Menu

Vatelín má své stabilní postavení na trhu

0 Comments

Vatelín je textilní syntetické rouno ze zdravotně nezávadného polyesteru, které je bezpečné pro výrobky běžné textilní konfekce. Je součástí sezonních oděvů, přikrývek, i výrobků pro kojence a batolata.
dámská zimní bunda s vatelínem

Proč je vatelín v oblibě již několik desítek let

Tepelná ochranavatelín https://www.prima-obchod.cz/vatelin-p00206001 patří mezi tzv. výztuhové materiály, jimiž se dotváří tvar výrobku z textilu. Jeho základní funkcí je vytvářet izolační vrstvu před únikem tepla zevnitř ven, anebo naopak zabránit tepelnému záření, aby působilo zvenčí. Typickým příkladem využití tepelné výztuhy je kuchyňská chňapka, která sestává obvykle z tenkého bavlněného materiálu doplněného vycpávkou. Velmi často se s ním setkáme u sezonních zimních a podzimních oděvů, jako jsou kabáty a bundy, nemůže sice konkurovat prachovému peří v typických peřových zimních bundách, které poskytují stabilní ochranu i v extrémních mrazech, ale pro běžné nošení i při teplotách mírně pod nulou s ním vystačíme. Vatelín je také nejčastějším izolačním materiálem dětských zavinovaček a dek pro kojence, včetně dětských kočárků.
Měkkost – jeho další příjemnou vlastností je ohebnost, měkkost a pružnost. Všechny výrobky se dokonale přizpůsobí našim potřebám, ať už jde o oděvy, nebo různé přehozy, sedáky na židle, anebo přikrývky či spací pytle. V tomto směru je využití skutečně neomezené a tak vás jistě nepřekvapí, že kromě bytových textilií a oděvní tvorby se s ním můžete potkat třeba i u dětských hraček nebo pelíšků pro domácí mazlíčky.
pánská vesta vycpaná vatelínem
Snadná údržba – podstatnou výhodou je jednoduchá údržba a dlouhá životnost vzhledem k tomu, že se nejedná o přírodní materiál, ale o polyesterový polymer. Může se prát v pračce na 40 stupňů Celsia, což např. není možné u peřového spacáku nebo bundy.
Zvuková izolace – není sice primárně určen jako stavební protihluková izolace, ale v některých případech je pro tyto účely vhodný, např. tam, kde nelze použít agresivní skelnou vatu nebo vatu s kamennou drtí, či polystyrenové desky.