Top Menu
Menu

Kdy začít s učením cizího jazyka?

0 Comments

Není výjimkou, že se s výukou především angličtiny začíná již ve školce. Existují dokonce i kurzy pro batolata! Má výuka takto malých dětí své opodstatnění nebo se jedná jen o přetěžování dětí a tahání peněz z peněženek rodičů?
cedule na sloupu

Učení s fantazií
Každý, kdo někdy navštívil kurzy cizího jazyka určený nejen malým dětem, ví, že jejich úroveň je velmi rozdílná. Je to tak se všemi službami, které jsou lidem nabízeny a jazykové kurzy nejsou výjimkou. Velmi záleží na prostředí, pomůckách a především lektorovi, který výuku vede. Pokud budou mít vaše děti štěstí a jejich lektor bude veselý člověk s nadšením pro danou věc, pravděpodobně bude i čas s ním pro děti zábavný a vybudují si tak kladný vztah nejen k němu, ale i k činnosti resp. cizímu jazyku. Výhodou může být, pokud kurz vede rodilý mluvčí, to platí i o kurzech pro dospělé, rozhodně to ale není samospasitelné. Pokud tento člověk nemá žádné zkušenosti s výukou, neví jak žáky zaujmout, jen těžko dosáhne dobrých výsledků. Kvalitní dětští lektoři musí mít požadované vzdělání a kromě toho by měli být k dětem empatičtí a velmi kreativní. Protože jejich úkolem je děti především pro danou věc nadchnout, vzbudit v nich zájem o cizí jazyk. Jen pokud bude kurz dítě bavit, něco se i skutečně naučí.
výuka jazyků - pozdravy
Ve třetí třídě může být už pozdě!
Podle dosud platných osnov musí děti začít s výukou jednoho cizího jazyka začít nejdříve ve třetí třídě na základní škole. Velkým problémem je, že v takovéto třídě bývá kolem 25 žáků na jednoho učitele, takže když si jen zběžně spočítáte, kolik času připadá na jedno dítě, pokud hodina trvá 45 minut, rychle zjistíte, že Vaše dítě se moc často ke slovu nedostane.
dívka a angličtina
Pokud je navíc ostýchavé a samo se nerado projevuje, může se lehce stát, že za celou hodinu promluví sotva jednou. Na základní škole tak dítě, které je třeba i chytré a snaživé, získá opravdu jen základy cizího jazyka, nejčastěji angličtiny. Pokud chcete, aby jeho úroveň jazykových dovedností byla co nejvyšší, pravděpodobně Vám nezbyde nic jiného, než počítat s návštěvou dalších placených kurzů. Navíc pokud samo dítě o jazyk jeví zájem, baví ho, je dobré ho tímto směrem podporovat, neboť cizí jazyky budou v našem multikulturním světě čím dál důležitější.