Top Menu
Menu

Kolik dostanete čistého?

0 Comments

Peníze patří mezi to, bez čeho se žádný z lidí v civilizovaném světě neobejde. Každý je potřebuje, a proto o ně také usiluje a chodí kvůli nim třeba do práce. Tedy do zaměstnání, kde je dostane za své odváděné výkony. Jenže v takovém případě jsou potřeby a požadavky lidí dost individuální, a tudíž je třeba už před podpisem zaměstnanecké smlouvy dohodnout i výši finanční odměny, jež člověka za takovou práci čeká. A na to si je vzhledem k tomu, jak jsou peníze důležité, třeba dávat pozor. Aby si každý zaměstnanec zajistil výplaty, které mu budou stačit na živobytí.

dva franky

Každý z nás by měl v tomto ohledu určitě vědět přinejmenším to, že existuje čistá a hrubá mzda. Jakkoliv by se mohlo totiž zdát, že jde jen o nějaké banální slovíčkaření, není tomu tak. Oba tyto pojmy mají svůj nesporný význam, a přitom se pokaždé jedná o něco jiného. A jejich záměna může někdy způsobit i nepříjemnosti a zlou krev.

Když se totiž se zaměstnavatelem dohodne, jakou bude člověk brát hrubou mzdu, neznamená to ještě, že zaměstnanec dostane právě tolik peněz, kolik je tu uvedeno. Protože navzdory dohodnutí se na určité hrubé mzdě se nakonec každému vyplácí mzda čistá. A to je něco docela jiného, jak se o tom může každý přesvědčit třeba i jednoduše tím, že provede internetová kalkulačka výpočet čisté mzdy https://www.kalkulackacistemzdy.cz/. Čistá mzda je totiž ve skutečnosti hrubá mzda mínus daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění, případně pak i další srážky. Z čehož vám už jistě došlo, že jde o dost rozdílné částky.

deset rupií

Člověk by se tedy určitě neměl spokojit s tím, kolik je mu slíbeno hrubého. Měl by si spočítat rovnou i čistou mzdu, aby věděl, kolik peněz že to fakticky dostane. Protože to je pro něj relevantní. Nikdo přece nežije za to, kolik za něj utratí jeho zaměstnavatel, ale za to, kolik dostane.