Top Menu
Menu

Od zítřka máme dovolenou…..

0 Comments

Jak často si říkáme, že ještě dva měsíce, měsíc, pár dní a už tu bude naše vysněná dovolená. Do tohoto období vkládáme mnoho nadějí, které nám mají pomoci načerpat nové síly, zažít nové zážitky, vyskočit na nějaký čas ze zaběhnutých kolejí pracovního života.
kraj moře

A v tom bývá často zakopaný pes. Psychologové se často setkávají s případy, že ač se lidé na volné dni moc těší, výsledek často končí fiaskem.  Do vidiny dovolené vkládáme většinou všechny své naděje na něco, co bude pravým opakem období, kdy tvrdě pracujeme. Sníme každý den , když nám ráno zazvoní budík, jak si o dovolené pospíme, jak si dopřejeme snídani do postele, budeme číst, co jsme za celý rok nestihli, lenošit, ale i zažívat a poznávat to, co nelze dělat, když chodíme do zaměstnání. Tato myšlenka nás většinou udržuje nastartované. Mnoho z nás listujeme dlouho před dovolenkovým termínem barevnými katalogy cestovních kanceláří, které nabízejí exotické zážitky. Fotografie ukazují krásné moře, palmy, exkluzivní hotely. Lidé, kteří mají dobrodružného ducha, snadno se přizpůsobují prostředí jsou pro takovou dovolenou vhodnými adepty.
prázdná pláž

Na co nezapomenout

Musíme si uvědomit, že naše dovolená většinou netrvá věky, jde o týden, čtrnáct dní. Nelze do této doby vtěsnat vše, co by se nám líbilo. Prostě se to nedá stihnout. Proto je dobře plánovat dovolenou dvoufázově.  Jednu dovolenou si užít odpočinkově, lenošit, třeba zůstat doma, tam , kde jsme zvyklí, ale užít si režimu nicnedělání a relaxace. Druhou část so můžeme naplánovat v druhé půli roku, kdy lidé, kteří rádi objevují, naplánují si něco dobrodružnějšího, někteří dokonce s adrenalinem. Adrenalinové dovolené ale nejsou rozhodně vhodné pro lidi úzkostlivé, fixované na své prostředí a zvyky, obávající se nepříjemných zážitků. Jeich dovolená pak může být zdrojem psychických i tělesných obtíží, nejen že si neodpočinou, ale zatíží svůj organismus nezvyklou zátěží, která jim určitě neprospěje. Proto dobře uvažujte, až si budete vybírat náplň svých dnů volna, určitě se to vyplatí.