Top Menu
Menu

Bez obalu

0 Comments

Poselství zero waste obchodů je jednoduché: chceme redukovat množství opadů, které my, jako společnost produkujeme. Když přijdete do normálního obchodu, tak začnete plastovými sáčky na zeleninu a na pečivo, pokračujete spoustou věcí v plastových obalech, jako jsou těstoviny, mražená zelenina nebo čokoláda, a nákup odnesete v plastové tašce. Tyto obchody se ale snaží ukázat, že to tak nemusí být. Že můžete přijít do obchodu, zeleninu a pečivo naskládat do svých vlastních sáčků z látky nebo materiálu zvaného mesh, rýži si můžete odnést ve své vlastní sklenici nebo papírovém pytlíku, čokoláda se dá zabalit do voskovaného papíru a věci odnést v síťovce.
kelímky od jogurtů
Jedním z nápadů, se kterým tyto podniky přišly, je to, že si spoustu věcí můžete odnést na váhu. Rýži, těstoviny, čočku nebo třeba ovesné vločky a semínka na svoje ranní vločky. V obchodech stojí velké zásobníky, kde si odvážíte, kolik potřebujete, a zaplatíte podle toho. Nejen, že šetříte obalový materiál, ale navíc se neplýtvá ani jídlem. Asi každý z nás zažil situaci, kdy potřeboval jenom malou trošku něčeho, a musel koupit celé balení, které mu pak nečinně stálo ve skříni nebo v ledničce, a po čase jsme ho stejně vyhodili. Zero waste shopy vás nechají vzít si přesně tolik, kolik potřebujete.
bonbony lipo
Další skvělou věcí je možnost přinést si vlastní nádoby. Kromě jídla obchody nabízejí i čistící prostředky. Ty se normálně prodávají v plastových lahvích, které se pak buďto vyhodí, nebo v lepším případě recyklují. Sem si ale můžete přinést svůj vlastní kanystr a naplnit si ho. Doma se vám nehromadí lahve, můžete si odměřit přesně tolik, kolik zrovna potřebujete, a čistící prostředky jsou většinou citlivé k pokožce, dermatologicky testované, a netestované na zvířatech. Takže můžete mít dobrý pocit, že chráníte zvířata, přírodu i své ruce.