Koupě staršího domu
Pokud jste se rozhodli, že si ke svému bydlení koupíte starší dům, připravte se na nejedno překvapení. Svá tajemství vydává každý dům až v době, kdy se do něho nastěhujte. Počítejte s tím, že na jeho úpravy budou potřeba další finance. A stojí za zvážení, jestli není vhodnější nastěhování posunout a nejdříve dům zrekonstruovat. Případně rozdělit úpravy na dvě fáze. V první si upravit místnosti, které jsou potřeba k nezbytnému chodu domácnosti. A zbytek dodělávat postupně, ve druhé fázi. Umožní to postupné investice a vyhnete se větším půjčkám či hypotékám.
A jeho rekonstrukce
Nejčastějším problémem všech starších domů je vlhkost. Protože se kdysi od země neizolovaly, mívají vlhké zdi. Zatékat do domu může i děravou střechou. Zkontrolovat se musí statika stěn. Pokud jsou popraskané, je potřeba začít s jejich opravou. Než se pustíte do práce, dům, který nebyl delší čas obývaný, důkladně vyvětrejte.
K rekonstrukci, pokud nejste odborníci v tomto oboru, si přizvěte zkušeného stavebního inženýra. Ten dokáže určit, ještě před započetím prací, co všechno bude potřeba udělat. Připraví projektovou dokumentace a v případě, že bude rekonstrukce obsáhlejší, pomůže získat stavební povolení.
Prvním úkolem bude zhodnocení stavu střechy. Pokud budete chtít vytvořit ve svém novém domě obytné půdní prostory, můžete její opravu spojit i s vnitřním zateplením. To vám do budoucna přinese prostor pro případné návštěvy.
Vlhkosti se můžete zbavit několika způsoby. Pokud se obrátíte na odborníky, navrhnou vhodnou sanaci zdiva. Nebo je možno zavést drenáž s hydroizolačním nátěrem kolem podzemní části domu.
Ve většině případů je potřeba v celém domě vyměnit rozvody. Vodovodní trubky bývají zarostlé a elektřina ve starých drátech.
Největší úsporu financí ve svém rekonstruovaném domě dosáhnete výměnou oken. Vhodná je i izolace podlahy ve všech přízemních místnostech. Rovněž novou fasádou je možné dosáhnout nemalé úspory za energie.