Top Menu
Menu

Skladování a transport potravin je věda

0 Comments


Potraviny a léky patří do sortimentu zboží na trhu, které vyžaduje zvláštní předpisy a mimořádný přístup. Kupříkladu je nesrovnatelně snazší skladovat a převážet textil, dřevěné řezivo, stavební materiály nebo substrát pro pokojové rostliny, nežli dopravovat na trh pečivo a zejména ovoce a zeleninu. Jestliže se nyní zaměříme právě na tyto zemědělské komodity, uvědomíme si, že právě konečná fáze po sklizni, což je uskladnění a transport, má zásadní vliv na úspěch provozování jakékoli zemědělské činnosti. Ať už se jedná o soukromé farmáře, rodinné firmy nebo větší subjekty v odvětví pěstování zemědělských plodin, každý z nich musí řešit tuto ožehavou otázku velmi zodpovědně.

zralé borůvky

Jistě by se vám nezamlouvalo, kdybyste z osevních ploch právě sklidili rajská jablíčka a o několik dní později byste zjistili, že polovina úrody přišla vniveč kvůli zanedbání přepravní kapacity a skladování rajčat v nevhodných nádobách. Nad tímto řešením se zamysleli i mnozí konstruktéři a další vývojoví pracovníci a navrhli do výroby speciální IBC kontejnery.

přeprava jahod

Co je to IBC kontejner

IBC kontejner je nádoba určená zejména pro skladování a přepravu ovoce a zeleniny, a to převážně v upraveném stavu do podoby pyré, džemů, marmelád, šťáv a pasírovaných plodů, které putují na trh k dalšímu zpracování a využití. Kontejnery jsou velkoobjemové, tzn. jejich objem činí 1000 litrů. Lze je vyskládat v přepravním či skladovacím prostoru na sebe až do výšky pěti pater, s tím, že každý z kontejnerů vykazuje nosnost zhruba pět tun. Kontejnery jsou zhotoveny ze speciálního velmi pevného plastu, který se zároveň snadno udržuje v čistotě.

Uvnitř každého boxu se nachází plastová vložka z materiálu, který je certifikován pro styk s potravinami, což se mimochodem týká i samotného IBC kontejneru. Zdravotní nezávadnost přepravních boxů je věcnou podmínkou k jejich využívání v potravinářském průmyslu a v zemědělství.